31.03.2020 :
Birçok Konu OHAL KHK'ları İle Düzenleniyor...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

OHAL ilk ilan edildiğinde vatandaşın hayatında hiçbir değişiklik olmayacağının söylendiğini hatırlatan Özel, birçok konunun OHAL KHK'ları ile düzenlendiğini belirtti. 

Taşeron düzenlemesinin de OHAL kapsamında geldiğini ifade eden Özel, konuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesine gideceklerini açıkladı. 
Özel, bunun, OHAL'in kapsam, süre ve sınırını aşan alakasız bir düzenleme olduğunu, kanun, anayasa önündeki eşitlik ilkesini tamamen ortadan kaldırdığını öne sürerek, "Bunun Anayasa Mahkemesinde görüşülmesini sağlayacağız, mahkeme kendini hiçe sayan bir karar daha alır mı göreceğiz. Bir af kanunu çıkarılabilir mi taşeron işçilerinin bir kısmı mağdur edilebilir mi Anayasa'nın eşitlik ilkesi ayaklar altına alınabilir mi bunlara bakacak" diye konuştu. 

CHP'nin yarından itibaren grup önerisi getireceğini, KHK'ların Meclis gündeminin ilk sıraya alınmasını isteyeceklerini anlatan Özgür Özel, KHK'ların Mecliste görüşülmesi, hataların düzeltilmesi, Mecliste ilgili komisyonların çalışması gerektiğini vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'nin Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, üniversiteye yönelik, "Küresel marka haline gelemediği" yönündeki eleştirilerini de değerlendiren Özel, rektörün, üniversitenin dünya sıralamasında 190. sırada olduğuna yönelik sosyal medyadan yanıt verdiğini anımsattı. 

Özel, cumhuriyetin kazanımları gereği kurulan üniversitelerin ilk binde yer aldığını vurgulayarak, "Üniversitenin küresel marka olamadığını söylüyor. Senin açtığın, adını koyduğun, senin adının konulduğu üniversitelerin hangisini yerel marka yaptın?" diye sordu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik de eleştirilerde bulunan Özel, uyuşturucuyla, "bacak kırın" diyerek etkin mücadele olamayacağını, bu uyuşturucu çetelerinin belinin kırılması gerektiğini ifade etti. 

Konu Süleyman Soylu olunca bütün Türkiye'den dosya, tepki yağdığını aktaran Özel, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı'nın istifa edeceğinin söylenmesine rağmen, şu anda arafta olduğunu iddia etti. 

CHP'li Özel, "Soylu'ya şunu sorun diyorlar: Herkesin üzerine gidiliyorsa Trabzon Belediye Başkanı'nın üzerine niye gidilmiyor? Soylu, belediye başkanı ve incelemeyi yapacak mülkiye müfettişi Teftiş Kurulu Başkanı'nın Trabzonlu olduğu ve dosyanın mümkün olduğu kadar geriye atıldığı doğru mu? CHP'li belediyeye gelince jet hızıyla işleyen teftiş süreci, AKP'li belediyede neden duruyor?" ifadelerini kullandı. 

Özel, Nevşehir'in AK Partili Karapınar Belediye Başkanı'nın, görevi kötüye kullanmaktan hapis cezası aldığını, bunun paraya çevrildiğini ancak halen görevde olduğunu savundu. 

AK Partili Eceabat Belediye Başkanı'nın da çeşitli suçlardan hapis cezası aldığını, cezaevine girdiğini, TCK'nın 53. maddesi gereği kamu görevinden men edildiğini, daha sonra denetimli serbestlikten yararlandığını anlatan Özel, Soylu'nun, kamu görevinden men edilen suçluya 7 aydır kamu görevinde tuttuğunu öne sürdü. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün yaptığı açıklamada, "Partisinin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağı ve Erdoğan'a destek vereceğine yönelik" sözlerinin sorulmasına üzerine, normal parlamenter sistem içinde ülkeyi yönetme iddiasında olan her partinin aday çıkarmasının beklendiğini vurgulayan Özel, Bahçeli'yi bugün dinlerken kulaklarına inanamadığını belirtti. 

Bahçeli'nin, bugünkü açıklamasında, "Bu yaptığımız Yenikapı ruhudur" diyerek, bunu darbeyle ilişkilendirdiğini kaydeden Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bu işin darbeyle alakası yok. Kendi yaptığı açıklamaları okuduğunuzda MHP'nin kendi seçmenini, sürekli kandırdığını, aylar yıllar öncesinden tasfiye planıyla partiyi AKP'ye yedekleyip, bağlayıp, partiyi kapatıp kendilerinin bir yere geçtiğini gösteriyor. C ittifakı dediğin, cumhur dediğin, Cumhuriyet'le ilgili bir şey ise onun tapusu bizde. Biz 16 Nisanda Cumhuriyet'ten yana olanlar bir ittifak kurduk ama bunun için sarayın onayına gerek yok, gönül ittifakı. Sizin harfiniz S; saray ittifakısın sen. Saray ittifakını kurdunuz, dükkânı kapadınız, gidiyorsunuz, verdiniz anahtarı. İyi ki biz varız, iyi ki hayır diyenler var. Yüzde 50 artı 1 meselesinde sizin diziniz titriyor, bizim güvenimiz tam."

08/01/2018

Bu haber 5828 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete