Semih Karakoç

Covid-19 ve Medikal Turizm: Pazarlarda İyileşme Mi Var?

Semih Karakoç

-Pandemiden önce medikal turizm büyük bir büyüme alanıydı

-Dubai ve Türkiye yükselen pazar destinasyonları arasında bir dünya lideriydi

- Covid-19 seyahat yasakları ve tam kapanma büyümeyi ciddi şekilde azalttı

- Güvenliğe artan vurgu, kademeli bir yeniden açılmayı mümkün kılmıştır..

Koronavirüs salgınından önce medikal turizm, birçok gelişmekte olan ekonomide önemli bir büyüme endüstrisiydi. Ulusal kapanmalar ve uluslararası seyahat yasakları, geçen yıl küresel turizm endüstrisini yok etti ve medikal turizm bundan en ciddi şekilde etkilenen segmentlerden biri oldu. Örneğin, Tayland’ın sağlık turizminin en büyük sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri olan Bangkok'taki Bumrungrad Uluslararası Hastanesi, 2020'nin ikinci çeyreğinde gelirinde yıllık % 94 düşüş bildirmişti. Salgın öncesi GSYH’nin yaklaşık% 11-12'sini sağlık ve tatil turizmi oluştururken, geçen yılın başındaki salgından bu yana tahmini 1,45 milyon insan işini kaybetti ve sektör virüs tarafından harap edildi. Oysa sektör küresel boyutta mükemmel bir ivme kazanmıştı. Asya'da Tayland, Hindistan, Singapur, Malezya ve Güney Kore gibi ülkeler, kaliteli ve uygun fiyatlı diş bakımı, kozmetik ameliyatlar, seçmeli ortopedik prosedürler ve bariatrik ameliyatlar arayan milyonlarca Amerikalı için favori sağlık hizmetleri destinasyonları haline gelmişti. Fransa, Almanya ve Polonya dâhil olmak üzere Avrupa ülkeleri yıllık medikal turizm gelirlerinde hızlı bir şekilde gelişmişti.  Dubai, Abu Dabi ve Suudi Arabistan'ın küresel sağlık turizmi pazarında rekabet etmek için mükemmellik ve uzmanlık merkezleri kurmasıyla ivme kısa sürede orta doğuya yayılmıştı. Türkiye Avrasya destinasyonunda lider ülke konumunu pekiştirmiş ve gelirini 5 (beş) milyar dolara yükseltmişti. Hindistan 9 (dokuz) milyar dolar kazanç ile ilk sıraya demir atmıştı.  Ancak koronavirüs salgını, endüstrinin genişlemesinde frene bastı. Havayolu talebindeki rekor düşüş, tıp turizmi acentelerinin kapatılması birçok sektörün kilit oyuncusunu mahveden yaygın finansal zorluklar, medikal turizmin çığlık atarak durmasına yol açmıştı.

 Bu belirsizliklerin ve yaygın ekonomik durgunluğun ortasında, medikal turizmin geleceği nedir? Pandemi, segment için büyük bir gerileme yaratırken,  birkaç pazarda olumlu toparlanma olabileceğine dair işaretler var. Tayland Turizm Otoritesi hastaların koronavirüs testleri yaptırmasını ve bir tıp kurumuna geldikten sonra karantinaya girmesini gerektiren 'Sağlık Hizmetinin Ötesinde, Güven Tayland' programı gibi tıp turistleri için benzer test programları başlattı. 1 Temmuz itibariyle Phuket'e aşılanmış yolcular zorunlu karantinadan muaf tutulmaya başlandı. Hükümetler ve turizm şirketleri de uluslararası ziyaretçilere ağız sulandıran seyahat paketleri sunmaya başladı. Örneğin, Meksika, yolcuları ülkeye çekmek için ücretsiz otel konaklamaları, araba kiralama ve turistik cazibe merkezlerinde indirimler de dâhil olmak üzere seyahat edenlere ücretsiz imkânlar sunan ‘’Come2MexicanCaribbean’’ı Haziran ortasında başlatmıştı.

Buna paralel olarak Covid-19 uyumluluk sertifikalarında küresel bir artış yaşandı. Buna bir örnek, Alman sağlık hizmetleri akreditasyon sağlayıcısı Temos tarafından geçen yıl başlatılan ve hastanelerin ve kliniklerin gerekli standartları karşıladığını doğrulayan Uygunluk Sertifikası: COVID-19 Safe'dir. Bu tür önlemlerin yanı sıra, tele Tıp da önemli bir büyüme görüyor ve birçok hastane seyahat öncesi çevrimiçi tanı ve seyahat sonrası konsültasyon tekliflerini genişletiyor. Bu tür çözümler gerçek bir ziyaret kadar değer sağlamazken, potansiyel müşterilerle iletişimi sürdürmeye ciddi hizmet ederler. Küresel medikal turizm şüphesiz 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle darbe aldı. Bununla birlikte, Dubai gibi destinasyonların son zamanlardaki olumlu performansının da gösterdiği gibi, bir çözüm kombinasyonu uygulamak, iyileşme yolunda tıbbi yolcuların güvenini yeniden kazanmaya yardımcı olabilir. Dubai emirliği sağlık turizmin canlanmasında kilit bir oyuncu olmaya devam ediyor. Aralık ayında yerel turizm yetkilileri “yeşil liste” yayınladı: listedeki ülkelerden gelenlerin karantinaya almasına gerek olmadığı belirtildi.  Liste şu anda Avustralya, Çin, İzlanda, İsrail, Fas, Yeni Zelanda ve Suudi Arabistan dâhil olmak üzere 14 ülke ve bölgeden oluşmaktadır.

Seyahat balonları açılıyor

Oldukça etkili bir başka strateji de, farklı ülkeler ve bölgeler arasında uluslararası seyahate izin veren karşılıklı bir anlaşma olan seyahat balonu denen şeydir. Bununla birlikte, kesin olan şey, küresel kilit oyuncular milyonlarca medikal turisti varış noktalarına çekmek için mücadele edeceğinden, pazarın daha yeni stratejilere ve farklı modellere bağlı olacağıdır.

Şok haberlerden çıkış: Sağlık turizminin 2020 yılı hedefi 1 milyon hastaydı, ancak yaşanan beklenmedik gelişmelerle bu hedefin tutturulması mümkün görünmüyor. 2019’un ilk 10 aylık döneminde Türkiye’ye yaklaşık 650 bin hasta yurt dışından geldi. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı hedefi 1,5 milyon hasta ve 10 milyar dolar sağlık turizmi geliri idi. Uzmanlar ise, doğru stratejiler izlendiği takdirde sağlık turizminin, turizm sektörünün ve bağlantılı olarak da ekonominin “amiral gemisi” olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Korona virüsle Mücadele Merkezi’nin Türkiye ile havayolu iletişimin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurmuştu. Bu tatil turizmi için kara bir haber olabilir lakin medikal turizm hastane ve yoğun bakım konusunda ciddi sorun yaşayan Rusya’nın mükemmel şehir hastaneleri ile Asya ve Avrupa’nın gülen yüzü Türkiye’nin tedavi için ilk tercih olmasını değiştirmez yeter ki biz bu konuyu çok iyi bir PR ile Ekim devriminde olduğu gibi “ekmek, barış, özgürlük” üçlemesine medikal turizmi de ekleyelim. ‘’do svidaniya!!!

Editörlere notlar: Kitapsever dostlarımız ve okurlarımız makalelerimize güzel bir iltifat göstererek okumaya ve paylaşmaya devam ediyorlar. Onlar bizim can sütümüz, aldığımız feyzin manevi iklimi ve yaşam sevincimiz. İsimlerini köşemizden zikretmek bu bağrı başlı gözü yaşlı şöyle garip bencileyin kardeşiniz için bir şereftir. Efendim, pandemi döneminde “Önce İnsan” diyerek hastalara hizmeti şiar edinmiş, ön cephede savaşan sağlık personellerini bilgi ve becerisi ile mükemmel motive eden, Mustafa Kemal’in kağnısında ki kınalı ellerinden rüzgâr geçen Elif’in Hemşire mesleğinde vücut bulmuş hali, sevgi değeri, Mersin Şehir Hastanesini T2 kule sorumlusu Saide ALYÜZ,  tababet ve şuabat-ı sanatının pandemi servisinde gerçeğe dönüşmüş hali, çözüm odaklı ve yardımsever sevgili Dâhiliyenin piri Uzm.Dr. Deniz GEZER hocam ile güvenli deniz ürünleri konusunda güven veren işletmecilik anlayışı ve kitapsever üslubu ile Karaduvar fatihi Yılmaz balıkçılık Yunus Emre YILMAZ, Emirgan Pastanesinin gönlü bol ve cömert personeli Alper ÇONTAR, ziraat ve ilaç konusunda uzmanlığı ile çözüm noktamız Yörükoğlu tarım Cemal KÜTÜK, güzide esnaflarımızdan kitapsever arkadaşım Eşref Tel’in sahibi Turgay EŞREF beye her daim kitapla ve sevgi ile kalın…Erenler, canlar…

12.04.2021

Bu makale 970 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.