Semih Karakoç

MUSTAFA KEMALİN İZİNDEKİ ÇOCUKLAR

Semih Karakoç

blob:https://web.whatsapp.com/6073a27d-afe0-424a-8545-badbd1cf4f54  

blob:https://web.whatsapp.com/aca5af9f-7a78-4b9d-aeec-9b8135116a4e

(lütfen öğretmen ve misafir öğretmen bilgisi için ilgili linki kopyalayıp, google sayfasına yapıştırınız)

Tüm dünyada çocukların yegâne olarak kutladığı, çocuk kalplerinin en saf ve temiz ifadesi olan 23 Nisan, binlerce emek, çile, ıstırap ve inanmışlık ile kazanılan istiklal savaşının en tatlı meyvesi olarak dünümüz ve yarınımızın en kutsal varlıkları çocuklara Atatürk tarafından hediye dilmiş muhteşem bir bayram olarak kutlana gelmiş bir etkinliktir. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” Diye seslenerek, tüm dünya ve ulus çocuklarının adeta sesi olmuş ve onlara bugün hala sevinç ve heyecan ile kutladığımız güzel bir bayram hediye etmiştir. Bu gerçek hikâye dâhili ve harici birçok düşman ile verilen mücadelenin sonunda 23 Nisan 1920’de milli egemenliğe dayalı, çağdaş ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolun ilk adımı olarak TBMM açıldı. Atatürk, modern ve mutlu Türkiye'yi çocuklarda gördü. Meclis'in açıldığı günü de Çocuk Bayramı ilan etmişti.

XX. yüzyıla damgasını vuran liderlerin başında gelen Atatürk’ün çok yönlü liderliğinin yanı sıra en belirgin özelliklerinden birisi çocuklara karşı duyduğu derin sevgi ve şefkattir. “Çocuk” sözcüğünü çok seven Atatürk, bu sözde bir sevgi, bir yaşam ve bir canlılık bulmuş, onun için sevdiklerine hangi yaşta olurlarsa olsunlar “çocuk” diye seslenmiştir. Çocuğu olmadığı için çocuk sevgisini manevi çocuklarıyla gidermeye çalışmıştır. Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine çocuk diye seslenirdi. Çünkü onun hayatında çocuk sevgi demekti.

Hey çocuk!

Sakın silme gülümsemelerini dudaklarından

Yüreğin kan ağlasa bile hasretten, ayrılıktan

Sen sev gülümsemeyi

Seviyorum demeyi sev

Sevmeyi çok sev çocuk……..

Hey, çocuk!

Doyasıya koş uçurtmanın ardından

Umutların gibi......

Çiçek ol dört mevsim dillere

Okşa bütün yürekleri

Elveda derken yavaş yavaş şiire

Sakın sevginden başka şey verme

İnanıp da gülümseyen kalmasa bile çocuk

Sen hep gülümse, sen hep gülümse…

Gülümse çocuk.

Milli egemenliğimizin ilan edildiği gün olan 23 Nisan, ülkemiz için çok önemlidir ve tüm bu nedenlerle önemi olmaya devam edecektir. Tüm çocuklarımızın bayramını kutlamak ve onlar için daha iyi bir dünya inşa etmek istiyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun! özel bir teşekkürde sevgili öğretmen eşim İmraniye Demir KARAKOÇ hanıma olsun, yetiştirdiğin tüm 23 Nisan çocukları için sana minettarım....

23 Nisan: Dünya çocuklarına adanmış bir gün…

Çocuklar bizim geleceğimiz ve yarınlarımızın en masum yüzüdür. Onların en iyi şekilde yetişmesi ve öğrenmesi için çaba sarf eden öğretmenlerimize değinmeden geçmek olmazdı erenlerim. 23 Nisan 2021 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine ait bir İlköğretim okulunda internet eksenli seminerler ile bu güzel bayram renk ve coşku ile kutlanmıştır. Kayseri Ubuntu Web 2,0 projesinin 2. Grup öğretmenleri öğrencilerine 23 Nisan hediyesi olarak bir webinar düzenledi.  Webinar 400 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. webinar'ın misafir konuğu sayın Emine Elif Şahin Karadeniz, çocuklar ile birlikte müzik ve şarkı etkinliğine imza atarak, bu anlamlı güne muhteşem bir renk katarak, 23 Nisan şenliğinin anlamına bir o kadar değer katmıştır. Ehh !!.. Ne diyelim onlar erdi 23 Nisanın muradına biz çıkalım kerevetine… Hoşçakalın minikler canlar…

23.04.2021

Bu makale 813 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.