Semih Karakoç

UÇURUMA ÇIĞLIK ATMAK!!

Semih Karakoç

Son bir ay içinde, e-postalar, doğrudan mesajlar ve sosyal medya takipleri, sağlık çalışanı olan arkadaşlarımın " çok yorgunum " diyen mesajlarıyla doluydu. Covid-19 pandemisi yorgunluğu, sadece yüz yüze klinik uygulamada yorucu vardiyalarda çalışan ve hastaları doğrudan tedavi eden kişiler tarafından değil, aynı zamanda (ve bazen daha fazla) tüm gün boyunca bilgisayar ekranlarına bakan, hastaların bakımını yapan, yemeklerini yediren, kişisel temizliğine yardım eden, ilaçlarını taşıyan çok meşakkatli bir ekibin ve perde arkasında çalışanlarında bu konuda oldukça mustarip olduğunu görmekteyiz. Hepimiz yorgunuz.  Lakin Sağlık Bakanımız Sayın Koca’nın üstün gayret ve sağlık personellerine olan inançları, toplumsal bilinçlenmede gösterdiği emek bizleri de her şeyde olumlu olanı bulmaya ve gülümsemeye devam etmeye motive ediyor. Acı ve kederimiz, kaybedilen canlarımız için…

Mart ayında bazı normalleşme önlemlerinde yaşanan aksaklıklar ve TMM konusunda ki dikkatsizlikler yeni virüs varyantlarının yaygınlaşması ile sonuçlandı. Bu diğer dalgalardan çok daha hızlı bir hastalık tablosu ile hastane yoğunluğunda kendini gösterdi. Vaka ve ölüm sayıları yeni rekorlar getirdi 362 vefat ve 63.000 pozitif vaka… Artık virüs, mevsimsel grip ve nezleydi neredeyse ortadan kaldırıp, kendi krallığını ilan edermişçesine yayılmaya devam ediyordu. Birçok belirti yeni literatürde yerini almaya başlamıştı. Burun akıntısı, hafıza kaybı, körlük, duyma sorunları, sisli beyin/brain fog, kas ve eklem ağrıları/fibro fog, koku ve tat kaybı, yorgunluk, halsizlik, göğüste darlık/daralma hissi, hava açlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı, ellerde titreme” gibi çok farklı hatta birbiriyle ilişkisiz pek çok belirti kliniklerde kayıtlara geçmeye başlamıştı.

Sağlık çalışanlarının Covid-19 sırasındaki deneyimi "tükenmişlik" ten belki de daha fazlasıdır ( Dünya Sağlık Örgütü tarafından " kronik işyeri stresinden kaynaklanan bir hastalık tablosu" olarak tanımlanmıştır ). Tükenmişlik, normal zamanlarda, sistem çalışmadığında veya normalin üstünde yük almaya başladığında ve kontrol eksikliği hissettiğimizde yaşanılan şeydir. Pandemi sırasında hiçbir şey normal değildir. ABD, Ulusal Hemşireler United raporuna göre, fiziksel güvenliğimiz, arkadaşlarımızın ve ailemizin güvenliği konusunda endişeliyiz: Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.700'den fazla sağlık çalışanı Covid-19'dan öldü. Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu II. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. B. Oya İtil Türkiye’de Covid-19 nedeniyle ölen her 74 kişiden 1’i ne yazık ki sağlık çalışanı olduğunu üzülerek açıkladı. Buna göre dünyada her 7 Covid-19 hastasının 1’i sağlık çalışanlarından oluşuyordu.  Cephenin en önünde savaşın faturası ölüm ve tükenmişlik sendromu oluvermişti.

Pandemi döneminin başındaki alkışlara rağmen, damgalanma, ayrımcılık ve şiddetin hız kesmeden devam etmesine ek olarak ailelerinin hastalanması ve en nihayetinde yaşanan kayıpların sağlık çalışanlarının tükenmişliğini hazırlayan en önemli faktörler olduğuna şüphe yoktur.” Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı için en korkunç şey, hastalarımıza yardım edememektir. Yatağımız, testlerimiz ve tedavilerimizde yaşanabilecek bir olumsuzluk, tek yoğun bakım yatağını veya ventilatörü kime vereceğimiz gibi, asla vermemiz gerektiğini düşünmediğimiz kararlar vermek zorunda kalabiliriz.. Lakin ülkemizde seviyenin en yükseğine çıkmamıza rağmen böyle bir aksaklık yaşanmadı ve inşallah hiçbir zaman yaşanmaz. Tabi ki bu konuda Şehir Hastaneleri en önemli aktör konumunda… Covid-19'a yakalandığınızı veya testinizin pozitif çıktığını açıkladığımızda inanın size yalan söylemiyoruz. Ve sizden maske takmanızı istediğimizde, bu bizim kişisel veya politik kazancımız için değil, hayat kurtarabileceği içindir. Bizi tanırsanız veya yüzlerimizi görürseniz, anlarsınız. Yorulduk, korktuk ve sarsıldık. Çünkü sonuçta biz insanız.

Bu nasıl bir yorgunluktur, zaman kavramını yitirmiş bedenler...

Bu nasıl bir savaştır, canı yaşatmak için, candan geçenler..

Yorgun düştüm koklamaktan hayalini dün yine

Sürüklendi hasta gönlüm gözlerinin rengine

Ruha dolan mehtap gibi dalsam yine seyrine

Sürüklendi hasta gönlüm gözlerinin rengine……

Yazarın günlüğü: editörlere mektuplar: Gönül ehli, Hak ziyâsı erenlerim, âşkın seslenişi sevgisi olandan sevgisi olanadır. Şimdiye dek sineden yoksun bir âşkı tanıyan hiç olmamış." Okurlarımız bizlere destek olmaya devam ediyor. Hepiniz var olasınız. Yeni insanlar tanıdıkça ufkumuz genişliyor. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 24 ve 25’inci dönem Mersin Milletvekili ve Özel Mersin Su Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Uzman Dr. Ali Öz,  bu değerli şahsiyeti ile tanışmanın en farklı veçhilesi ise pandemi dönemimde tükenmişlik ve hizmet yorgunu sağlık personellerinden özellikle hemşirelerin meslekte ki önemimin çok daha iyi anlaşılmasına yaptığı yegâne katkıydı. İyi ki varsınız vekilim. Gönül dostlarımız bitmedi tabiki, özel City Hospital müdürü Zeki Erbay Akçakuş kardeşimin sağlık turizmi konusunda ki naçiz fikirleri ve müstesna misafirperverliği için teşekkür etmeden geçemezdim erenlerim. Aklıma gelmişken, ince, zarif ve kibar, Torosların güzelliği kalbine işlemiş personel müdürü Seda Ilgarç hanıma da ayrıca bir parantez açmak lazım gelir. Özellikle hastanenin hemen girişinde ki yavru köpek ve annelerine yaptığı müthiş hayvanseverlik gerçekten takdire şayan doğrusu. Son bir kelam edelim müsaadenizle erenler, Diyarbakır Nakif’in şehridir. Nakif’in sevdası, ilanı aşkı anlatılır. Kırklar dağının kızı, Adilin aşkı, Suzan’ı Dicle alınca ağıtlar yakılırmış, güzel kentim Diyarbakır’’ “Surların içi küncülü çörek, dışı pasta kokar, Diyarbekir sinesinin içinde, küncülü çörek gibi aşk kokar. Edebiyat bile bu şehri anlatmakta yetersiz kalır. İşte bu kadim şehrin bağrından gelen, hevsel bağlarının nadide çiçeği, Dicle kadar asi, surların gizemli sesi, Mersin Şehir Hastanesi personellerinden değerli mesleksel özverimizi paylaştığımız T2 Kule sorumlularından Muhbet Polat iyi ki bu yorgun ama özverili camianın neferisiniz… hoşçakalın sevgili canlar ve erenler….

kitap satış sitesi: rakuten kobo.com

 

24.04.2021

Bu makale 571 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.