Semih Karakoç

ÇİFT BAŞLI MUTANT VE HİNDU TEHLİKESİ

Semih Karakoç

Covıd-19 korona virüs salgını Hindistan verileri:  Son güncelleme: 29 Nisan 2021, 01.29 toplam ölüm:  204.812 yeni vaka sayısı: +379.459

Hindistan'daki Covid-19 tsunami dalgası ülkeyi vaka ve ölüm sayılarında dünya rekoru seviyesine taşırken,  oksijen için yalvaran insanların görüntüleri ise dünyayı şok etti. Şimdilerde Hindistan’da hastalar için ne yatak, ne ilaç ne de oksijen tüpü bulmak hiç ama hiç kolay değil. 370.000 tanrısı olan 5000 yıllık geçmişe sahip bu ülkede, ne sağlık tanrısı Kamrusepa ( şifa, ilaç ve büyü tanrıçası) ne de Shaushka (doğurganlık, savaş ve şifa tanrıçası) corona ile savaşta mucizeler yaratabiliyor. Virüs, kast sisteminden anlamıyor, südralar veya brahmalar, önüne çıkanı hastanelik ediyor.  Pandemide galiba tanrılar da sınıfta kalmışa benziyor. Pandemide şu anda rakamları alt üst eden bu gizemli ülkeye bir göz atalım erenler…

Hindistan varyantı nedir? Virüsler her zaman mutasyona uğrar ve kendilerinin farklı versiyonlarını veya varyantlarını üretirler. Bu mutasyonların çoğu önemsizdir - ve hatta bazıları virüsü daha az tehlikeli hale getirebilir - ancak diğerleri onu daha bulaşıcı hale getirebilir ve aşılamayı zorlaştırabilir. Hindistan sağlık bakanlığına bağlı 10 ulusal laboratuvardan oluşan Hindistan SARS-CoV-2 Genomik Konsorsiyumu (INSACOG), en son örnekler üzerinde genomik sıralama gerçekleştirdi. Genomik sıralama, bir organizmanın (bu durumda virüsün) tüm genetik kodunu haritalandırmak için bir test sürecidir.  Resmi olarak B.1.617 olarak bilinen bu varyant, ilk olarak Ekim ayında Hindistan'da tespit edildi. Hindistan'ın batısındaki Maharashtra eyaletinde Ocak ve Mart ayları arasında toplanan 361 Covid örneğinden 220'sinde bu yeni varyant türü tespit edildi. Hükümet, Hindistan'ın batı Maharashtra eyaletinden toplanan örneklerin analizinin, geçen yılın Aralık ayına kıyasla "E484Q ve L452R mutasyonlarına sahip örneklerin fraksiyonunda bir artış" gösterdiğini söyledi.

Bilim adamları, bu varyantın daha bulaşıcı mı yoksa aşılara dirençli mi olduğunu henüz bilmiyorlar. Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde virolog olan Dr. Jeremy Kamil, mutasyonlarından birinin Güney Afrika ve Brezilya'da tanımlanan varyantlarda görülenlere benzer olduğunu söylüyor. Bilim adamları, Hindistan varyantıyla ilgili verilerin çoğunun eksik olduğunu söylüyor. Hindistan, 15 Nisan'dan bu yana günde yaklaşık 200.000 Covid vakası bildiriyor - geçen yıl bu oran 93.000 seviyelerindeydi.  Yeni mutant ile birlikte ölümler de artıyor. Yetkililer, aynı virüste iki mutasyonun bir araya geldiği varyantın daha bulaşıcı olup olmadığını veya aşılardan daha az etkilenip etkilenmediğini anlamaya çalışıyorlar.  Ancak bir ülkenin sahip olduğu Covid vakalarının sayısı ne kadar yüksekse, yeni varyantların ortaya çıkma olasılığı o kadar yüksektir. Bunun nedeni, her enfeksiyonun virüse evrimleşme şansı vermesidir ve büyük bir endişe, aşıları etkisiz hale getiren mutasyonların ortaya çıkabilmesidir. Ve bu mutasyon, virüsün bağışıklık sistemindeki, önceki enfeksiyondan veya bir aşıdan edinilen deneyime dayanarak korona virüsle savaşabilen antikorlardan kurtulmasına yardımcı olabilir.." Spike genindeki mutasyonlar, virüsü doğası gereği insanları enfekte etmede "daha iyi" hale getirebilir veya virüsün nötralize edici antikorlardan kaçmasına yardımcı olabilir. Bu, virüs "doğru şekilde" mutasyona uğrarsa, Covid-19'dan zaten kurtulmuş birini yeniden enfekte edebileceği anlamına gelir.

Orta ve alt sınıf için kriz kapıda: Dünyanın en büyük aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsü, Hindistan'da AstraZeneca aşı dozlarını üretmek için İngiliz aşı üreticisi AstraZeneca ile ortaklık yapıyor. "Covishield" adı verilen Hindistan yapımı aşı, düşük gelirli ülkelere aşı sağlamak için Dünya Sağlık Örgütü destekli bir girişim olan Covax için kritik öneme sahip. Covax, Şubat ayı sonlarında Covishield aşı dozlarını kullanarak küresel aşı dağıtımına başladı ve 25 Mart itibarıyla Serum Enstitüsü Covax'a 28 milyon Covishield dozu sağladı. Hindistan hükümeti sözcüsüne göre Hindistan, COVID-19 aşılarının ihracatını resmi olarak yasaklamadı, ancak Serum Enstitüsü dış ihracatı durdurdu. Bu arada Covax, küresel aşı dağıtımını yavaşlatırken, Hindistan yerel nüfusa odaklanıyor.

Küresel bir sorun: Hindistan, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi ve ABD'den sonra dünyanın en çok korona virüs vakasına sahip ikinci ülkesi. Başarılı bir COVID-19 aşısının piyasaya sürülmesi, Hindistan'ın günlük yeni korona virüs vakalarını ve ölümlerini azaltmak için çok önemli olacak. Hindistan, dünyadaki toplam aşı arzının yarısını ürettiği için "dünyanın eczanesi" olarak da bilinir. Aşılama  ve üretim programında kendi ülkesinin iç dinamiklerine yönelmesi yakın zamanda mini bir küresel aşı krizi yaşanabilir mi? Sorusunu artık daha derinden hissediyoruz galiba. Namastē…..

kitap satış sitesi: rakuten kobo.com

29.04.2021

Bu makale 494 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.