Semih Karakoç

BUDA HEYKELİ UTANCINDAN YIKILDI

Semih Karakoç

Sevgili okurlarım, sosyal medyada özellikle twitter da anlık ve çok güzel paylaşımlar yapılıyor. Bunlar; bazen boynu bükük, miskin, biçare şu garip kardeşinize yeni bir makale yazmak için fikir verebiliyor. Efendim!. Konu çok ciddi, dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan, coronavirüs ile çaresizce bir sınav veriyor. Tüm kaynakları bitmek üzere ve sağlık sistemi çökmüş durumda. Kendilerini bu beladan koruyamadıklarını düşündükleri tanrılarını kırmaya başladılar.. Hindistan toplu ölü yakma seanslarından yükselen alevlerin unutulmaz görüntülerinin uluslararası gazetelerin ön sayfasına çıkmasından dolayı çok mutsuz bir ülke konumunda.  Dünyada ki kapital rakiplerinin aklından geçenler ise daha ilginç!. 1.3 milyar nüfuslu Hindistan izole edilebilir mi?" Washington Post gazetesinde ki yakın tarihli bir başyazıda, Hindistan’ın her gün daha da çığırından çıkan felaketini hızla yayılan Covid varyantlarını ulusal sınırlar içinde tutmanın önemimden bahsediyor ve ülkeyi tüm dünyadan uzakta karantinaya almaktan bahsediyor.

Lakin dikkatimi çeken bir şey var! Hani bu ülkenin o meşhur tanrıları, kumarileri, sanki onlara inanan Hinduları terki diyar etmişe benziyor. Bu ülkenin gelin biraz mitolojisine göz atalım. Konunun daha güzel anlaşılması açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Hindistan kıtası şaşırtıcı derecede çok türde coğrafi bölgeyi kapsar. Kavurucu sıcakları izleyen muson yağmurları ile dünyanın bu bölgesinde iklimde aşırı uçlarda gezinir. Bu çeşitlilik, binlerce farklı tanrının da doğmasına (tövbe estağfurullah) sebep olmuştur.  Bu mitlere ait tanrılar Tibet ve Sri Lanka gibi başka yerlerde de yayılmıştır. Brahma, Vishnu, Shiva, Ganeşa, Hanuman, İndra, Soma, Surya....  Saymakla bitmez daha binlercesi ve en kutsal olanı da Gotama Buda, MÖ 563-483 arasında Hindistan'da yaşadığı tahmin edilen ruhani öğretmen ve Budizm'in kurucusu. Doğduğunda adı Sidarta Gautama'dır. Prens Sidarta ya da Śākyamuni adlarıyla da anılır. Budistler tarafından tüm dünyada Buda olarak kabul edilir. Buddha, Sanskrit dilinde “uyanmak, idrak etmek, bilinçlenmek” anlamına geliyor. Bu inancın en çok yer bulduğu ülkelerden biri olan Tayland ise pandemide tanrılardan çok bilime güvenmiş durumda. Corona virüs mücadelesinde oldukça az vaka ve ölüm görülen turizmin dünya efsanesi ülke de sağlık çalışanlarını korumak, virüs salgını ile mücadele etmek anlamında Ninja robotlara güveniyor. Yıkım etkisini hemen gören, dünyadan kendini akıllıca izole eden ve aşılama çalışmaları ile sağlık bilimini senkronize eden ülke gayet başarılı. Bu konuyu tanrılara havale etmiş Hindistan ise neredeyse yıkımın eşiğinde.

İlk Covid dalgası Hindistan'a geldiğinde ve ardından geçen yıl azaldığında, hükümet ve destekleyicileri zafer naraları attı. Çevrimiçi haber sitesi Print'in baş editörü Shekhar Grupta’’  kanalizasyonlarımız vücutlarla tıkanmıyor, hastaneler yataksız değil, krematoryumlar ve mezarlıklar yalnızları oynuyor.. Hindistan piknik yapıyor" diye tweet atmıştı..

pandeminin ikinci bir dalgası olduğunu Hindulara söyleyecek bir tanrıları olmadığı için ülke kısa sürede pandemide şok yaşamaya başlamıştı bile… Virülansı bilim adamlarını ve virologları bile şaşırtmış olsa da, Hintli bilim adamları tarafından tahmin edildi. Peki, Covid'e zafer ilan edenlerin ülkesi şimdilerde biçare.. Hastane yatakları mevcut değil, doktorlar ve sağlık personeli kırılma noktasında. Ülkenin tüm eyaletleri personeli olmayan ve canlı olanlardan daha fazla ölü hasta olan servisleri ile hikâyelere konu olmuş durumda. İnsanlar hastane koridorlarında, yollarda ve evlerinde ölüyor. Delhi'deki krematoryumlarda yakacak odun kalmadı. Orman departmanı, şehir ağaçlarının kesilmesi için özel izin vermek zorunda kaldı. Parklar ve otoparklar ölü yakma alanlarına dönüşmüş durumda.

Oksijen, Hindistan'ın hastalıklı borsasındaki yeni para birimi. Üst düzey politikacılar, gazeteciler, avukatlar - Hindistan'ın seçkinleri - Twitter'da hastane yatakları ve oksijen tüpleri için yalvarıyorlar. Oksijen satürasyon makineleri ve ilaçları bulmak için inanılmaz bir kaçakçılık ve karaborsa oluşmuş ve facia giderek ironikleşiyor. Bütün bunlar olurken;  O dünyanın en büyük Buda heykellerinin bile milyonlarca insanı kurtarmak için heybetli duruşlarının hiç bir işe yaramayacağını artık Hindularda gördü ve sonu diğer putlardan farklı olmayacak gibi (bir heykel bir oksijen tüpü kadar değeri kalmadı anlayacağınız erenler canlar!!!

04.05.2021

Bu makale 504 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.