Nihat Kaya

İstanbul Sözleşmesi Her Derde Deva mı?

Nihat Kaya

1. Bu sözleşmenin iptali, kadınlar ve toplum açısından uygun olmamıştır.

2. Şu da bir gerçek ki, bu sözleşmeye rağmen kadın cinayetleri azalmamıştır. Gene de bu sözleşme yürürlükte kalmalıydı. Psikolojik ve yasal bir destekti şiddete maruz kalanlar için...

3. Mesele sadece yasal düzenlemelerle çözülecek bir mesele değildir.

4. Şiddetle sorunları “çözme kültürü” bu sosyolojide hakim oldukça, en ağır yasaları da çıkarsanız sonuçlar değişmez!

5. Kadın cinayetlerinin ön plana çıkmasının nedeni: kadınla erkeğin kas gücü, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak eşit olmamasından ve kadının erkeğe göre “çaresizliğinden” kaynaklanmaktadır.

6. Erkeğin erkeğe yaptığı şiddet ve öldürme oranı daha yüksektir.

7. Soruna kadın erkek demeden; topyekun “şiddet” sorunu olarak yaklaşmak daha gerçekçi olur.

8. Kadına şiddet uygulayan öldüren bireyler bununla sınırlı kalmıyor. Aynı şiddet, erkeğe, çocuklara, hayvanlara, bitkilere, doğaya da uygulanıyor.

9. Şiddetin neden, bir “sorun çözme “ aracı olarak revaç bulduğu? Üzerinde ciddi bilimsel çalışmalar yapılmalıdır. Sosyologlar, iktisatçılar, psikologlar, psikiyatristler, ilahiyatçılar , siyasetçiler ve sorunun diğer tüm bileşenleri  bir araya gelmelidir. Öncelikle şiddete maruz kalan ve şiddet uygulayanların profilleri çıkarılmalı ve risk haritası saptanmalıdır.

10. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan verilere göre çözümler üretilmeli ve de kültürümüzde ki şiddeti teşvik eden unsurlarla mücadele edilmelidir.

22.03.2021

Bu makale 4134 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.