Semih Karakoç

KIZIL GEZEGENDEN GELEN GİZEMLİ SES

Semih Karakoç
Semih Karakoç

KIZIL GEZEGENDEN GELEN GİZEMLİ SES

Mars'ın sesleri: NASA'nın Perseverance keşif aracı, Kızıl Gezegene ilk kez kulak verecek. Bir ton yüksek teknoloji: Yedi cihaz, birden fazla kamera, mikrofon ve büyük bir matkap… Dün, twitter kullanıcılarının, uzay programlarına aşina sosyal ağ paylaşımlarından, Kızıl gezegenden gönderilen ilk ses kaydını duyunca inanılmaz ürperdim. Çok kısa aralıklarla duyulan gizemli sesler, Perseverance adlı robotik uzay aracının, eğer mikrofon tertibatından kaynaklanan ses veya akustik bir eko(yankılanma) ise belki normal karşılanabilir, ama böyle değilse gerçekten korku filmi gibi bir sahneydi ki biliyorsunuz bu aracın çektiği resim ve sesleri dünyamıza iletmesini sağlayan uydular, İnişinden bu yana Perseverance'ın üzerinde dolaşıyor. Bu uydular, robottan gelen verileri Dünya'ya aktarıyor. Bu gizemin 24 KM hızla esen rüzgârlar mı yoksa başka bir nesnel oktav mı (ses perdesi) olduğunu çok yakında öğrenebileceğimizi düşünüyorum. İlginç bir detay daha vermek gerekirse, robotun iniş yaptığı Jezero krateri, adını Bosna-Hersek'teki bir kasabadan almıştır. Bilim adamları, Jezero'nun kaya türleri ve kimyalarının bize Mars'taki geçmiş yaşam hakkında söyleyebileceği şeylerle meşgul olurken, halk başka bir gezegeni daha önce görülmemiş ayrıntılarla deneyimleme fırsatı bulmanın mutluluğunu yaşıyor diyebiliriz.

Kurumuş çorak ve kıraç Mars toprakları ve kraterleri uzay mecrasında yeni bir heyecan yarattı. Gündem fezanın keşfi ile meşgul olmakta, cumhurbaşkanımızın açıkladığı uzay programından sonra daha da bir heyecan ile bu konuya ilgi duymaya başladım. Edep denilen boşlukta artık ülkemizin de esamisi okunur olacak inşallah. Peki! Bu kızıl gezegen neden bu kadar çok önemli, stratejik mi yoksa politik mi bir önem taşıyor. Biraz açsak iyi olur derim..

Mars, Güneş Sistemi'nin Güneş'ten itibaren dördüncü gezegeni. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars'a ithafen adlandırılmıştır. Yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için "Kızıl Gezegen" de denir. Mars, Dünya hariç tutulursa, hâlen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir.  Mars, Güneş Sistemimizde yakın olduğu için keşif için açık bir hedeftir, ancak Kızıl Gezegeni keşfetmek için daha birçok neden var. Mars'a gitmenin bilimsel nedenleri, yaşam arayışı, yüzeyi ve gezegenin evrimini anlama ve gelecekteki insan keşiflerine hazırlanma ile özetlenebilir.

 Amerika Birleşik Devletleri gökyüzüne bakan tek ülke değil. Rusya, Soyuz uzay aracıyla düzenli olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na insanları fırlatıyor. Çin, üç taikonot barındırabilen büyük, çok modüllü bir uzay istasyonu planlıyor ve şimdiden iki yörüngede test aracı fırlattı - Tiangong-1 ve Tiangong-2, her ikisi de uzayda birkaç yıl geçirdikten sonra Dünya atmosferinde güvenli bir şekilde yanmış. Şimdi, bir düzineden fazla ülke Dünya yörüngesine roket fırlatma yeteneğine sahip. Yarım düzine uzay ajansı, Dünya'nın yerçekiminin zincirlerinden kurtulan ve Ay'a veya Mars'a seyahat eden bir uzay aracı tasarladı. Henüz Mars'a insan gönderme planları olmasa da, bu görevler - ve onlardan çıkacak keşifler - yolu açmaya yardımcı olabilir. Mars, yüzeyinden gelen heyecan verici gizemli sesleri ile geleceğin bir sonraki harika seyahat noktası olabilir.

21.02.2021

Bu makale 201 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
ÖNEMLİ UYARI: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.