İngiltere'den IŞİD'e Hava Saldırısı
İngiltere'den IŞİD'e Hava Saldırısı

İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin (Royal Air Force) salı günü Irak'a ilk hava saldırısını düzenleyerek, IŞİD'e ait bir cephaneliği ve makineli tüfek yerleştirilmiş bir aracı yok ettiğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron cuma günü İngiltere'nin ABD'nin öncülüğünde Irak'a düzenlenen hava saldırılarına katılmak üzere parlamentonun onayını aldı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait jetlerin, Irak'ın kuzeybatısında IŞİD militanlarının saldırısı altındaki Kürt birliklere yardımcı olmaları için görevlendirildiğini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Parlamento'nun IŞİD'e hava saldırısı için onay vermesinden bu yana İngiliz uçaklarının gece gündü bölge üzerinde uçuş yaptığını anlatarak sşöyle dedi:

"IŞİD'in ilerleyişini durdurmak ve bunu başarmaları için Irak hükümetine, Irak ordusuna ve Kürt birliklere yardım etmek çok büyük bir görev ve uzun bir mücadele olacak."

ABD ordusu Ağustos'un başlarından bu yana IŞİD'in Irak'taki kalelerine hava saldırıları düzenledi ve Eylül'de örgüte karşı Suriye'de de hava mücadelesine başladı. Amerikan ordusu yetkilileri ABD'nin Suriye ve Irak'ta 11'er adet hava saldırısı düzenleyerek pazartesi ve salı günü de askeri operasyonlarına devam ettiğini açıkladığını aktardı.

Her iki misyon da, Suriye'ye düzenlenen saldırılarda yer almış olan Arap ülkelerinin yardımı olmadan gerçekleştirildi.

Yetkililer bu haftaki saldırılarda zırhlı araçlar, kontrol noktaları ve gözlem noktalarının vurulduğunu bildirdi.

İngiltere hükümeti Irak'a askeri operasyon düzenlenmesi konusunda, geçmişe kıyasla daha yavaş kaldı. Fransa Eylül'ün ortasından bu yana Irak'a hava saldırısı düzenliyor; Danimarka, Belçika ve Hollanda da Irak'a savaş uçağı göndermeyi kabul etti.

ABD'nin diğer Avrupalı müttefikleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin böyle bir güç kullanılmasına henüz onay vermemesini gerekçe göstererek, bu zamana kadar Suriye'ye askeri kaynak göndermeyi reddetti.

Kanada Başbakanı Stephen Harper salı günü kabinesinin Kanada'nın, ABD'nin öncülüğündeki mücadelede atacağı bir sonraki adımı değerlendirdiğini ve savaşa katılınmasına yönelik her kararı Parlamento'ya sunacağını söyledi.

İngiltere'nin savaşa katılması, operasyonların Suriye'ye genişlemesi konusunda bazı yasakoyucular arasında endişeye neden oldu.

Bazı yasakoyucular IŞİD'in yalnızca Irak'a hava saldırısı düzenleyerek alt edilemeyeceğini savunurken, diğerleri, Suriye müdahalesinin sonuçları ve İngiltere'ye ait silahların yanlış kişilerin eline geçmesine ilişkin endişelerini dile getirdi.

IŞİD geçtiğimiz yıl Suriye'nin doğusu ve Irak'ın batısında birçok toprağı işgal etti.

Kaynak: WSJ

01/10/2014

Bu haber 9119 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.