Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım TBCCI Konuğu
Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım TBCCI Konuğu

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, onur konuğu olarak davet edildiği Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TBCCI) 34. kuruluş yıldönümü galasında bir açılış konuşması yaptı. Bakan Yardımcısı Yıldırım konuşmasında; TBCCI tarafından gerçekleştirilen bu ve benzeri organizasyonların iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerine büyük katkı sağladığını, Türkiye ve Birleşik Krallık'ın derin tarihi ve siyasi ilişkilere sahip olduğunu, Türk ekonomisinin son dönemde önemli başarılar kaydettiğini, ikili ticari ilişkilerimizin son on yılda büyük artış gösterdiğini, bugün itibariyle ülkemizde 2.736 Birleşik Krallık firmasının toplam 7,7 milyar dolar civarında yatırımı olduğunu ifade etti.

Bakan Yardımcısı Yıldırım ayrıca, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanlığı (UKTI) Baş Yöneticisi (Chief Executive) Dominic Jermey ve Birleşik Krallık Başbakanı Cameron'ın Türkiye Ticaret Temsilcisi Lord Janvrin ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Yardımcısı Yıldırım, UKTI Baş Yöneticisi Dominic Jermey ile gerçekleştirdiği görüşmede; Türkiye ile Birleşik Krallık'ın hem ticari ve ekonomik hem de siyasi olarak kazan-kazan ilkesi çerçevesinde yakın ilişkilere sahip olduğunu, Türkiye'nin AB tam üyeliği konusunda Birleşik Krallık'ın verdiği destekten memnuniyet duyduğunu,  Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin en önemli gündem maddesi olduğunu, AB ile ABD arasında gerçekleşen TTIP müzakerelerine Türkiye'nin de dahil olmasına yönelik olarak bir formül bulunması gerektiğini, Ticari ve Ekonomik Ortaklık Komitesi (JETCO) mekanizmasının işleyişinden memnuniyet duyduğumuzu ifade etti. Ayrıca, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston'ın görüşmelerinde de dile getirildiği üzere, 23 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilecek JETCO 5. Dönem Toplantısı ile eşzamanlı olarak bir İş Forumu düzenlenmesinin faydalı olacağını ifade etti.

Sayın Jermey ise Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ilişkileri çeşitli organizasyonlarla desteklemeye önem verdiklerini, JETCO'yu da bu anlamda desteklediklerini, Türk yatırımcısını Birleşik Krallık'a çekmek için çalıştıklarını, TTIP konusunun şu anda AB için de tartışmalı bir konu olduğunu, Türkiye'nin 2023 vizyonunu ve büyük altyapı projelerini yakından takip ettiklerini, yenilenebilir enerji ve sağlık alanında işbirliği yapılabileceğini, Afrika, Orta Asya ve Commonwealth ülkelerinde firmalarımızın ortak hareket edebileceğini belirtirken; Türkiye'de faaliyet gösteren Birleşik Krallık firmalarının ani kanun değişikliklerinden olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Bakan Yardımcısı Yıldırım son olarak; ülkemizin büyük yatırım projelerine sahip olduğunu, finans sektöründe işbirliği yapılabileceğini, yeni yatırım teşvik sisteminden daha fazla Birleşik Krallık firmasının yararlanmasını temenni ettiklerini, üçüncü ülkelerde ortak projeler üstlenebileceğimizi, bu konuda JETCO ve DEİK bünyesinde çalışmalar yapabileceğimizi ifade ederken; vize konusunun işadamlarımız için önemli bir sorun teşkil ettiğini de vurguladı.

Bakan Yardımcısı Yıldırım, Başbakan Cameron'un Türkiye Ticaret Temsilcisi Lord Janvrin ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede ise Türkiye ve Birleşik Krallık'ın ekonomik olarak iyi bir performans gösterdiğini, Türk müteahhitlik firmalarının dünya çapında iş yaptığını ve bu alanda üçüncü ülkelerde ortak işler yapılabileceğini, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve TTIP'e Türkiye'nin de dahil olması konularına büyük önem verdiğimizi, ülkemizde büyük altyapı projelerinin gerçekleştirileceğini ve Birleşik Krallık firmalarının bu projelerde yer alabileceğini dile getirirken, vize konusunda Birleşik Krallık ile bazı sıkıntıların mevcut olduğunu, iki ülke arasında turizm ve sağlık sektöründe işbirliği yapılabileceğini, Birleşik Krallık'ta yüksek öğrenim gören öğrencilerimizin AB'den gelen öğrencilerden daha fazla öğrenim ücreti ödememesi gerektiğini ve DEİK'in yenilenen yapısıyla iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerine daha güçlü katkı vereceğini ifade etti.

Sayın Janvrin ise Türkiye'nin ekonomik olarak büyük potansiyele sahip olduğunu, kendisinin Kasım ayı sonunda ülkemizi ziyaret edeceğini, Türkiye'nin TTIP konusundaki görüşlerini Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston'a ileteceğini, Türkiye'nin büyük altyapı projelerine Birleşik Krallık'ın mimarlık, teknik müşavirlik, güvenlik gibi hizmetler alanında destek verebileceğini ve iki ülke arasındaki temasların daha da artırılması hususunda elinden geleni yapacağını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Yıldırım ayrıca; Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren önemli Türk firmalarından Genus (Select), Vestel ve Beko'yu yerlerinde ziyaret ederek, Birleşik Krallık'taki faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

Bakan Yardımcısı Yıldırım söz konusu ziyareti kapsamında Birleşik Krallık'ın önemli şirketlerinden olan ve önümüzdeki dönemde Türkiye'de faaliyet göstermeyi planlayan Lloyd's firmasının Başkanı John Nelson ile bir araya geldi. Söz konusu görüşme kapsamında Sayın Nelson, Türkiye'nin uluslararası stratejilerinde önemli bir yer tuttuğunu ve Türkiye'ye yönelik yatırım planlarının mevcut olduğunu ifade etti ve söz konusu firmanın Türkiye'ye yönelik muhtemel yatırım planları üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Bakan Yardımcısı Yıldırım son olarak, ülkemizin Londra Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonuna iştirak etti.

04/11/2014

Bu haber 12512 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.