AB Komisyonu, Hürriyet'e Saldırıyı Endişeyle İzliyoruz
AB Komisyonu, Hürriyet'e Saldırıyı Endişeyle İzliyoruz

AB Komisyonu'ndan Hürriyet'e yönelik saldırıya ilişkin açıklama

Son dönemde Türkiye’deki medya özgürlüğü alanında yaşanan gelişmelere ilişkin sıkça açıklama üzerine açıklama yapmak durumunda kalan Avrupa Birliği Komisyonu, önceki gece Hürriyet’e yönelik olarak düzenlenen saldırıya ilişkin haberleri endişeyle izlediğini duyurdu.

AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın Sözcüsü Maja Kocijancic, “Komisyon defalarca medya özgürlüğünün öneminin altını çizdi ve gazetecilere yönelik her türlü gözdağını eleştirdi” dedi.

AB Komisyonu’nun medya özgürlüğü alanındakilerin de yer aldığı gelişmelere ilişkin görüş ve tespitlerini ekim ayı ortasında yayımlanması öngörülen yıllık İlerleme Raporu’nda net ve detaylı şekilde dile getirmesi bekleniyor.

Hürriyet’e yönelik saldırının ve medya organlarına gözdağı verme yaklaşımlarının da metnin şekillenmesinde dikkate alınacak unsurlar arasında yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

AB yetkilileri son bir yıldır yaşanan gelişmeler ışığında bu yılki raporun medya özgürlüğüyle ilgili tonunun, bir önceki belgede zaten sert olan tondan daha da sert olma potansiyeli taşıdığına vurgu yapıyor.

08/09/2015

Bu haber 8751 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.