G20 Liderler Zirvesinde Teröre Karşı Ortak Mücadele Kararı
G20 Liderler Zirvesinde Teröre Karşı Ortak Mücadele Kararı

G20 liderleri, zirve tarihinde ilk kez teröre karşı mücadele için hazırladıkları ortak bildiriyle uluslararası alanda dayanışma vurgusu yaptı.

İmza atılan "Terörizmle mücadele hakkında G20 Bildirisi"nde, 13 Kasım'da Paris'te ve 10 Ekim'de Ankara'da düzenlenen "menfur" terör saldırısının en güçlü şekilde kınandığı belirtilerek, "Saldırılar, tüm insanlığa yapılan kabul edilemez bir hakarettir. Terör saldırısı kurbanları ve ailelerine en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Nerede olursa olsun, tüm şekilleriyle terörle mücadelede kararlılık ve dayanışmamızı teyit ederiz" denildi.  

Terörle mücadelede birlik mesajının verildiği bildiride, "Terör örgütlerinin yayılması ve terör faaliyetlerindeki kayda değer artış, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazasını doğrudan zayıflatmakta; küresel ekonomiyi güçlendirme ve sürdürülebilir büyüme ile kalkınmayı sağlamaya yönelik devam eden çabalarımızı tehlikeye sokmaktadır" denildi.

Bildiride, "Hiçbir durumda meşrulaştırılması mümkün olmayan terörizmin her türlü eylem, yöntem ve uygulamasını, bütün biçimleriyle, gerekçesi ne olursa olsun, nerede ve kim tarafından işlenirse işlensin, kesin surette kınıyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Terörizmin hiçbir din, milliyet, vatandaşlık veya etnik grupla ilişkilendirilemeyeceği vurgulanan bildiride şunlar kaydedildi:

"Terörizmi, artan uluslararası dayanışma ve işbirliği çerçevesinde önlemek ve durdurmak için birlikte çalışma kararlılığımızı, Birleşmiş Milletlerin bu konudaki merkezi rolünü dikkate alarak, ve Birleşmiş Milletler Şartı ve uluslararası hukuktan doğan yükümlülükler ile özellikle uluslararası insan hakları hukuku, uluslararası mülteci hukuku ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca ve ilgili uluslararası sözleşmeler, BM Güvenlik Konseyi kararları ve BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisinin tam uygulanması marifetiyle yineleriz"

Proaktif işbirliği çağrısı

Bildiride, bilgi paylaşımı konusunda işbirliğinin artırılması, teröristlere ait mal varlıklarının dondurulması, terörün finansmanının suç sayılması, terörizmle ilişkili ve terörü finanse eden rejimlere ekonomik yaptırımların uygulanması, Mali Eylem Görev Gücü standartlarının ilgili tüm alanlarda uygulamaya konulması da dahil terörizmi finanse eden kanallarla mücadele edilmesi konusundaki taahhütlerin sürdüğü vurgulandı.

Bildiride, terörle mücadele eylemlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2178 sayılı kararında belirtildiği üzere terörizme elverişli şartlar, şiddete varan aşırıcılık, radikalleşme ve eleman temin etmeyle mücadele, terörist hareketlerin engellenmesi, terörist propagandanın önlenmesine dayalı kapsamlı bir yaklaşımın parçası olarak devam etmesi gerektiğine işaret edildi. Teröristlerin, internet de dahil olmak üzere, teknolojiyi, iletişimi ve kaynakları istismar ederek terör eylemlerini teşvik etmelerinin önüne geçilmesinin gerekliliğine değinilen bildiride, "Terörizmin doğrudan veya dolaylı cesaretlendirilmesi, terör faaliyetlerinin kışkırtılması ve şiddetin övülmesi engellenmelidir. Şiddete varan aşırıcılıkla mücadele için, gençleri de dahil edecek şekilde sivil toplumu desteklemek ve toplumun tüm üyeleri bağlamında kapsayıcılığı teşvik etmek üzere her seviyede proaktif çalışma ihtiyacının farkındayız" denildi.

Yabancı terörist savaşçılar konusuna da vurgu yapılan bildiride, şu ifadeler yer aldı:

"Büyüyen vahim yabancı terörist savaşçı akımı ve bu akımın kaynak, geçiş ve hedef ülkeler dahil olmak üzere bütün devletlere yönelttiği tehdit nedeniyle kaygılıyız. Bu tehdide karşı, bilgi paylaşımı, seyahatleri saptamak için sınır yönetimi ve uygun cezai müeyyideler oluşturulması da dahil olmak üzere, işbirliğimizi geliştirmek ve gerekli önlemleri almak suretiyle, mücadele etmek ve bu olguyu engellemek için kararlıyız. Küresel havacılık güvenliğini güçlendirmek için birlikte çalışacağız"

16/11/2015

Bu haber 7845 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.