Ortak Akıl Bunun Neresinde?
Ortak Akıl Bunun Neresinde?
Özkoç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yıllardan beri yönetilemediğini belirterek, kurumsal ve ortak aklın hâkim kılınamadığını, her alanda olduğu gibi tek bir kişinin direktifiyle hareket edildiğini iddia etti.

Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 20-21 Haziran 2020 tarihinde yapılmasının planlandığını, pandemi sonrasında sınavın 25-26 Temmuz'a alındığını, dün akşam itibariyle de 27-28 Haziran'a çekildiğini aktaran Özkoç, sürecin keyfi ve öngörüden yoksun yürütülmesini eleştirdi.

Özkoç, gençlerin, öğrencilerin istikrarlı bir Milli Eğitim politikasına ihtiyaç duyduklarını ileri sürdü.

Engin Özkoç, Türkiye'nin salgının başından bu yana bir maske gündemi yaşadığını belirterek, şunları söyledi:

"3 Nisan'da maske zorunluluğu kararı verildi. 4 Nisan'da Ticaret Bakanı, devlet halkın ulaşabileceği yerlerde maske satacak, dedi. 5 Nisan'da Fahrettin Altun, e-PTT üzerinden devlet dağıtacak dedi. 6 Nisan'da e-PTT sistemi çöktü, e-devlet üzerinden başvuru yapılacak denildi. Sonra; kod gelecek, siz eczanelerden alacaksınız denildi. Sonra kimlik numaraları devreye girdi. Dün akşam, maske satışına tekrar başlanacağı açıklandı. Gerçekten ortak akılla mı, bilimin ışığında mı aldınız bu kararları, açıklarsanız seviniriz."

Ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Özkoç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyüyeceğini iddia ettiğini, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un ise yüzde 4,5 daralma beklediğini belirterek, "Ortak akıl bunun neresinde" dedi.

Özkoç sözlerine şöyle devam etti:

"Ben sizin rakamlarınızla Türkiye ekonomisini son durumunu açıklayayım. Tüketici fiyatlarında enflasyon nisan ayında yüzde 12,66, üretici fiyatları da 10,87 arttı. Gıda ürünleri zam şampiyonu oldu. Büyümenin en önemli göstergelerinden; imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi nisan ayında çakıldı. Endeks, en büyük düşüşüyle 33,47 seviyesine indi. İhracat yüzde 41 düştü. İthalat yüzde 28 azaldı. Tüketim azaldı, banka ve kredi kartı borçları yükseldi. Bunları söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi değil, TÜİK rakamları, resmi rakamlar. Türkiye'nin göstergeleri aşağıya doğru iniyor, siz CHP'yle uğraşıyorsunuz. Bırakın CHP'ye laf söylemeyi ülkemize, insanlarımıza, mağdur yurttaşlarımıza yardım etmeye çalışın, üretime, büyümeye dönük tedbirler almaya uğraşın.

Merkez Bankası rezervleri, yılbaşından bu yana 20 milyar dolar eridi.

Merkez bankasında para yok, siz para basmaya devam ediyorsunuz. Peki bu paraları kime dağıtıyorsunuz. Esnafı, çiftçiyi borçlandırıyorsunuz, üreten insanları borçlandırıyorsunuz. Pandemi için ayırdığınız paranın yüzde 70'ini kredi yoluyla borçlandırmaya ayırıyorsunuz. Peki bu parayı kime dağıtıyorsunuz? Açıklamak zorundasınız."

Engin Özkoç, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hiçbir ayrım yapılmadan tüm emeklilere bayramlarda ikramiye verilmesini gündeme getirdiğini, AK Parti'nin CHP söylemi üzerinden bunu hayata geçirdiğini, ancak emekliler arasında bir ayrım yarattığını ileri sürerek, "Bankalar, ticaret odaları ve sanayi odalarından emekli binlerce insanımız, bayram ikramiyesi alamıyor. Bu haksızlığın giderilmesi için CHP milletvekilleri Meclis'e kanun teklifleri sundu. Mağduriyet, bir an evvel giderilmeli" dedi.

Özkoç, bir süredir CHP üzerinden yürütülen tartışmalara işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AKP Genel Başkanının yaptığı son açıklamadaki ifadesi şöyle; Cumhuriyet Halk Partisi'ni ikaz ediyorum, bu zihniyeti ülkemizden bir an önce tasfiye etmeliyiz. Tasfiye'nin kelime anlamı; ayıklama ve temizlemedir. Siz, demokratik bir ülkede Anamuhalefet Partisini nasıl tasfiye etmeyi düşünüyorsunuz.

15 Temmuz sonrası çıkartılan yasalarla Türkiye'de darbe hukukunun işletildiğini savunan Özkoç "Siz Türkiye Cumhuriyetinde, Cumhuriyet Halk Partisini nasıl ayıklamak ve temizlemek istiyorsunuz. Milletvekillerine saldırtarak mı, onlara hakaretler ettirterek mi, onlara suç isnatlarında bulundurarak mı, onları cezaevlerine attırarak mı, hürriyetlerini kısıtlayarak mı, ayrıştırarak mı, hedef göstererek mi, devletin güçlerini kullanarak mı, cumhuriyet halk partisini yani ana muhalefet partisini ikaz ediyorum seni tasfiye etmek gerekir sözünü hangi koşullarda nasıl gerçekleştireceğinizi açıklayın.

Cumhuriyet Halk Partisi bu milletin bağrından kopmuş bir siyasi partidir. Millet onu yüreğinden çıkarıp atmadığı müddetçe siz Cumhuriyet Halk Partisi'ni bu ülkeden söküp atamazsınız. Buna senin ve senin kurduğun darbe anlayışının gücü yetmez" dedi.

Özkoç, darbe tartışmalarıyla ilgili soru üzerine de Türkiye'nin 20 Temmuz sivil darbe yasalarıyla yönetildiğini iddia etti.

Özkoç, şöyle konuştu:

"Milletimizin tam da birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde, ayrışmanın olmaması gereken bir dönemde, birlikte hareket etmemiz gereken bir dönemde, Cumhuriyet Halk Partisinin ve diğer tüm siyasi partilerin ortak akılla, birlikte hareket edelim dediği bir dönemde bir Cumhurbaşkanı'nın gelin birlikte konuşalım, hareket edelim demesi gereken bir günde maalesef tehditle, iftirayla karşı karşıyayız. Bu tehditlere asla ama asla boyun eğmeyeceğiz."

Özkoç, Yunan Adalarıyla ilgili de son gelişmelere işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yasalara aykırı bir şekilde asker çıkartılması yasak olan adalara, asker çıkartıp oradan Türkiye'ye dil uzatıyorlar. Bizim bunu eleştiren komutanımızın hakkını ve hukukunu dahi koruma cesaretini gösteremediniz. Suskunluk içine girdiniz. Bu adalar Yunan askerleri tarafından işgal edilmiş adalardır. Bu adalarda Yunanistan Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı, Türkiye'ye eleştirilerde bulunuyorlar, iftiralarda bulunuyorlar. Peki Türkiye Dış İşleri Bakanlığından çıt var mı, senin sesin çıkıyor mu. Hayır. Neden? Siz tank palette ne iseniz, siz Süleyman Şah türbemizi ve bayrağımızı indirerek nasıl kaçırdıysanız, bize aynı hayal kırıklığını yaşatıyorsunuz. Siz millilikten uzak, vatanın birlik ve beraberliğinden uzak, vatanın geleceğini emanet ettiğimiz gençlerimizin geleceğini karartan anlayışınızla bu ülkeyi yönetmeye çalışıyorsunuz."

06.05.2020

Bu haber 1234 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.