Bugün Bir Darbe İhtimali Yok, Toplum Kutuplaştırılıyor
Bugün Bir Darbe İhtimali Yok, Toplum Kutuplaştırılıyor

Ekonomi ve koronavirüs salgını sonrasında yaşanacaklara ilişkin önerileri olduğunu belirten Oluç, açıklanan verilere göre gıdada aylık TÜFE'nin yüzde 2,5 arttığını, bazı ürünlerde aylık artışın iki haneli rakamları geçtiğini söyledi.

Oluç, önümüzdeki aylarda daha vahim bir tablo olabileceğini ileri sürerek, bunun sadece Türkiye ile ilgili olmadığını, dünyanın her tarafında ekonomilerde ciddi sorun yaşanacağına dair veriler bulunduğunu kaydetti.

"Bütün dünya ciddi bir finansal krizle, reel sektör kriziyle karşı karşıya kalacak. Hatta tahminler, 1929'dan sonraki en ciddi finansal krizin yaşanacağı doğrultusunda." diyen Oluç, bunlar yaşanırken Türkiye'de durumun vahim olduğunu iddia etti.

Oluç, salgın ortaya çıktığından bugüne kadar dar gelirlilerin, işsizlerin, işçilerin, çiftçilerin, emeklilerin, gençlerin, kadınların, KOBİ'lerin ciddi ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını ve önümüzdeki dönemde sıkıntıların büyüyeceğini öne sürdü.

Atılan adımların ihtiyaçlara cevap verecek adımlar olmadığını savunan Oluç, şöyle konuştu:

"Bu iktidar tüm insanların sağlık, beslenme, barınma, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir. İktidarın asli görevi ve sorumluluğu budur. Ülkenin tüm ekonomik imkânlarını halkının sağlığı için, beslenmesi için, barınması için, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için seferber etmek zorundadır. Bu nedenle özellikle partimizin Plan Bütçe Komisyonundaki vekillerimizin hazırladığı 10 maddelik bir kanun teklifini bugün sunduk."

Oluç, temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için 2020 bütçesinin tekrar ele alınması gerektiğini ileri sürerek, kanun teklifinin, ilave kaynağa gerek olmadan toplumun yüzde 1'ine akan kaynakları toplumun yüzde 99'u için kullanma doğrultusunda bir öneri olduğunu söyledi.

Özellikle İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı bütçelerinden bir kısmının ayrılarak ihtiyaç olan yerlere ve kişilere harcanmasını önerdiklerini ifade eden Oluç, İşsizlik Fonu'ndaki kaynağın da bu doğrultuda kullanılmasını istediklerini aktardı.

Darbe tartışmalarıyla iktidarın mağduriyet oluşturmaya çalıştığını ileri süren Oluç, HDP'nin sivil ya da askeri darbelerin karşısında olduğunu söyledi. Oluç, bugün bir darbe ihtimali bulunmadığını ifade ederek, toplumun kutuplaştırılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Gazetecilerin İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın partiden istifasına yönelik değerlendirmesini sorması üzerine Oluç, partiden yapılan "İstifa kararı kendi takdiridir" şeklindeki açıklamayı okudu.

Oluç, başka bir soru üzerine, üniversiteye giriş sınavının öne çekilmesini gençlerin geleceğiyle oynanması olarak değerlendirdi.

Maske dağıtımı konusunda da sıkıntı yaşandığını ve 5 maskenin vatandaşa ulaştırılamadığını belirten Oluç, AVM'lerin açılmasını da tedbirlerin çok hızlı şekilde hafifletilmesi olarak değerlendirerek, bunun halk sağlığı açısından riskler oluşturacağını kaydetti.

06.05.2020

Bu haber 995 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.